9 Tem 2016

FAVORİLERİM || FARKLI BİR ŞEYLER

Hiç yorum yok
Baştan uyarıyorum canım okuyucu bu bildiğimiz favoriler yazısına kesinlikle benzemiyor.Daha çok son zamanlarda dinlemeyi izlemeyi ve okumayı sevdiğim şeylerden bahsedeceğim.Aslında bu yazının konusu "Rengarenk" dizisi yada "Uğruna yazılan kadınlar" olacaktı.Ama dizi yorumunun klişe,diğer yazının da kıskançlık dolu olduğunu fark edince vazgeçtim. Bu yazının yayımlayacak kadar içime sinmesini umuyorum.Haydi başlayalım.
İlk favorim Unıcef tarafından hazırlanmış bir sosyal deney videosu.İzleyince ülkemizde özellikle Suriyeli çocuklara yapılanlarla benzer bir duruma şahit olacaksınız. Aslında ne yazık ki tüm dünyada şekilcilik hakim.Bu video bunu daha iyi kanıtlıyor. Şahsen ben tüm çocuklara aynı yaklaşıyorum.Bir çoğunuzun da buna dikkat ettiğini biliyorum.Böyle yaklaşmak çok önemli çünkü dışları,ırkları apayrı olsa da tüm çocuklar masum gözlerle bakar dışarıya. Onlara insanlığı anlatacak tek şey herkesin eşit olduğunu öğretmektir. 
Bir başka favorim ise Kalben'in seslendirdiği Haydi Söyle parçası.Bilen bilir Arabesk dinlemeyi severim. Orijinal haliyle sevdiğim ve iyi bulduğum  bir parça, bu versiyonu  da oldukça güzel.Gerçi Kalben'i ben daha yeni tanıyorum ancak kendisinin çok seveni var.Bir diğer müzik favorim ise


Yine bilenler bilir ben Ahmet Kaya'yı çok seviyorum.16 Kasım 2000'de bir haber programında 6 yaşımda tanıştım onunla.Haberlerde büyük kırmızı bir örtüyle sarılmış tabutunu gösterdiler , sesini ilk defa şarkılarını arkadan fon olarak çaldıklarında duydum.Hatta birisinin öldüğüne inanmadığını hatırlıyorum.Ve bu sakallı adam bence babama çok benziyordu.-Gerçi benden başka benzeten  yoktu- O zamanlar babama hayrandım geçen 16 yılda babama hayranlığım azaldı-yine de babam işte.Sevgim hala baki - belki ama Ahmet Kaya'ya olan hayranlığım arttı Deniz Tekin bir çok Ahmet Kaya parçasını yeniden yorumlamış(cover yerine kullanabilecek başka türkçe kelime varsa lütfen söyleyin).Bu yüzden tek bir favori şarkım yok direk favorim Deniz Tekin'in  kesinlikle farklı ve hisli sesi. Başka güzel parçaları da seslendirmiş.Azerice olana da bir bakmayı unutmayın :)İlk bölümden favorimi olur dediğinizi duyar gibiyim.Ne kadar klişe olsa da uzun zamandır daha ilk bölümüyle böylece eğlendiren bir dizi olmamıştı.Fragmanlarda Kaan Taşaner'in oldukça yapay oynayacağını düşünmüştüm.Pek öyle olmadı.Zaten uzun süredir sevgili olan çiftimiz enerjilerini çok iyi yansıtmışlardı.Genel olarak oyuncular iyi oynamıştı.Beni şaşırtan tek oyuncu İnci Türkaydı. Gözümde hep Sihirli Annemin Betüşü olarak kalmış.Alkol ve estetikle ayakta duran  birini oynaması şaşırttı açıkçası. İnce espriler ve ufak dokundurmalarda mevcuttu.Dizi  Aşk Engel Tanımaz filminden uyarlama olduğu için özellikle romantik komedi türünü sevenlerin bu diziyi de seveceğini düşünüyorum.Ve listemizin sonunda şuan elimde kitabı yazmak istiyorum.  Bana İnstagram'da Tuhaf Düşünce'nin hediyesiydi bu kitap. Açıkçası bu kitabı sevmemin nedeni harika yazılmış olması falan değil.Bu kitaptan çok çok daha iyi polisiye kitaplar var.Ancak kitapta ırkçılıktan,şiddete ve çocuk istismarına kadar toplumların kanayan yaralarına parmak bastığı için sevdim.Evet kitap da bahsedilen ülke ABD ancak kabul edelim  bu sorunlar artık evrensel bir hale gelmiş durumdalar.Bunun nedeni de evrensel ortaklıklarımız da yatıyor bence.Yani sosyal,görsel ve yazılı medya ve okumama bunun en büyük nedenlerinden bence.Bunu da ayrı bir yazıda tartışalım bence.Kitabın e-kitap hali de mevcut internette en azından bir bakabilirsiniz :)


Benim favorilerim böyleydi.Merak  ediyorum Siz neler yapıyorsunuz?Son zamanlardaki Favorileriniz neler? Bana önerecek bir şeyiniz var mı? Özellikle mutlaka okumalısın dediğiniz kitap önerilirinizi bekliyorum.

Selametle dostlar.

Küçük bir not:İki kısa çizgi arasında yazılanlar cümlenin anlamını bozan ve ek bilgi verilmesi gereken yada düşüncelerimi belirttiğim yazılar. 
Aslıhan T.
Aslıhan T.

This is a short biography of the post author. Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus nullam quis ante maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder