2 Haz 2015

KARDEŞLER ARASI İLİŞKİ | EŞİT DAVRANMAK ADİL DAVRANMAK DEĞİLDİR

4 yorum
Bir insanın her kese eşit davranması adil davrandığı anlamına gelmez. Hem ne kadar eşit davranmaya çalışırsanız çalışın birilerinden bunun adil olmadığı ile ilgili serzenişler duyarsınız. Bu durum hayatın her alanında geçerlidir. Kadın ile erkek arasında eşitlik değil adalet aranmalıdır. İkisi aynı değiller. En azından erkekler doğum sancısı çekmeyene kadar. Ya da Ya da bir öğretmen zengin, fakir bütün öğrencilerine eşit davranamaz. Yaşam standartları gibi ders çalışma düzenleri de farklıdır bu öğrencilerin. Eşitlik ve adiliğin farkının daha anlaşılabilir olması açısından bir örnek vereyim;

Diyelim ki ikimize de günlük 1 simit veriyorlar. Sen 1 simitle doyuyorsun ben yarım simitle. Sen sadece doyuyorsun, ben ise her gün yarım simit biriktiriyorum. Ve hatta biriktirdiklerim ile üste çıkıyorum. Ne oldu şimdi? Eşitiz ama bu hiç de adil değil. Yani ne oldu; hepimiz eşitiz ama bazılarımız daha eşitKonu kardeşler arası ilişkilere gelince durum daha çok zorlaşıyor. Aileler kendilerini çocuklarına eşit olmaya programlamış gibiler. Aslında çocuklara aynı davranmak zorunda değilsiniz. Ama ihtiyacı olduğu şekilde davranmak zorundasınız. Yine bir örnekle anlatmak gerekirse;

Ali ve Ayşe ikiz kardeşler. Ali çok hareketliyken Ayşe daha sakin bir çocuk olsun. İkisini de aynı fiyatta aynı marka ve aynı model ayakkabılar alalım. Ali'nin ayakkabıları büyük ihtimal daha önce eskiyecekti. Aliye yeni bir ayakkabı gerekirken büyük ihtimal Ayşe'nin gönlü kalmasın diye ona da alırız. Artık Ayşe'nin 2 ayakkabısı Ali'nin ise tek ayakkabısı var.

Sadece maddi anlamda değil. Çocuklara manevi anlamda da adil davranmak gerekiyor.Aslında manevi anlamda adil olmak daha önemli.O an çocuğunuz sizden ne istiyorsa onu vermelisiniz. Yine ve yeniden bir örnek daha vereceğim;

Mete 10 yaşında Batu ise 7 yaşındadır. Mete okulda sabahçı öğrenci iken Batu öğlenci öğrencidir. Sabah abisi okulda iken Batu annesine soruyor.
“Anne beni seviyor musun?”
“Seni de seviyorum abini de seviyorum.”
Aslında Batu'nun duymak istediği annesinin onu sevdiğiydi. Abisi orada değilken annesi eşit davranmak zorunda değil.


Meseleyi anlatabildiğimi umuyorum. Zaten araştırdığınız zaman pedagog ve sosyologların da bunu önerdiğini göreceksiniz.
Aslıhan T.
Aslıhan T.

This is a short biography of the post author. Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus nullam quis ante maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec.

4 yorum:

 1. ama işte malesef bu bir annelik içgüdüsü :) ve kontrol etmek gerçekten cok zor ;) şöyle örnek vereyim 2 çocugum var ve yatarken ikiside bir bardak süt içiyor. ama evde o gece sadece 1 bardaklık süt var ve 2 yaşındaki gece tok olması için onu içmesi gerekiyor 9 yaşındaki ogluma bunu anlatmak cidden zor bildiğin triplere giriyor beni sevmiyorsuna kadar geliyor ki bu ayda yıldaa bir olan birşey sonra bende sabah kadar nasıl unuttum süt almayı diye kahroluyorum :) bilmem anlatabildimmi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlatabildiniz tabii ki :) Henüz anne olmadığım için içgüdüyü pek düşünemedim.Ancak çocukların gözünden nasıl göründüğünü yazabilirim. İşinize karışmak gibi olacak ama bence durum sütten ibaret değil. Çünkü dediğinize göre bu durum nadiren oluyor. Çocuklar sizin gün içindeki en küçük hareketinizi kapıp sonrasında ona içerliyorlar. Üstelik küçük beyin hakimiyetine ortak çıkan biri var evde :) Belki de sizi kardeşine kaptırdığını düşünüyordur.

   Sevgilerle :)

   Sil
 2. Salam. Çox gözəl yazmısız. Tam haqlısınız. :) blogunuzu izləmək/takip butonunu tapa bilmədim/bulamadım ancaq. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) sağ üste izleyiciler kısmında bu siteye katılın yazıyor ona tıklayarak takip edebilirsiniz :)

   Sil