25 Nis 2017

1984 - GEORGE ORWELL

2 yorum°SAVAŞ BARIŞTIR

HÜRRİYET ESARETTİR

CEHALET KUVVETTİR.

°


Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız bakalım bugün. Hayat nasıl gidiyor? Uzun bir aradan sonra,oldukça gergin günlerde geri dönmek tam benlik bir hareket değil mi :) Bugün 1984 kitabını konuşalım istedim.Gerçi okumayan sadece ben kalmıştım herkesin okuduğu bir kitabı yorumlamak ne derece gerekli bilemiyorum.Okuması zordu.Zaten şuan yorumlaması da çok zor.Açıkçası yazacaklarımı bir araya getiremiyorum bile.Taslaklarda yatım duruyordu bu yazı.Kafama estikçe yazmaya devam ettim.

Kitap distopik bir başyapıt. Öyle ki Liberallerin kuranı deniyor bazı kişilerce. Herkesin çok beğendiği bu kitabı sevmemekten korktum açıkçası.Ya 1984 şişirilmiş bir balonsa diye düşündüm.Hele Winston'un Julia'ya tecavüz etme düşüncesini okuduğum kısım beni dehşete düşürmüştü.Bu kitabı nasıl sevebilirler diye düşündüm.

Bir zamanların bilim kurgu romanı ancak günümüzün bir nevi gerçeği haline gelmiş.Tamamen aynısı değil ama büyük benzerliğin olduğunu kimse inkar edemez. Ancak Orwell bu kitabı 1947-1948 yılları arasında yazdı. Peki öngörüsü nasıl gerçeğe dönüştü? İddiaya göre bağlı bulunduğu sosyalist çevrelerden ilham almıştı. Komünizm ve faşizmde bozukluklar olduğunu,merkezi bir ekonominin doğuracağı sonuçları ve önlemler alınmazsa  diktatörlükvari bir yönetim olan totalitarizmin hakim olacağını düşünür ve buna göre ütopik bir geleceği yazar.

Kitaba göre Totaliter bir merkezi tek partinin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatı manipüle edilmektedir. Yeni dünyada tüm dünya 3 ülke arasında bölünmüştür.Ve en büyük ülke Okyanusyadır. Okyanusyada ingsos-arıdil konuşulur. Arıdil herşeyi olabilecek en basit şekilde anlatabilecek kadar kısıtanmış ingilizcedir ve hemen hemen her kelimenin çift anlamı vardır. Bunun sebebi suçu ifade edecek olan kelimeler ortadan kalkınca suç işlenemeyeceği düşüncesidir. Büyük Birader-Abi her zaman seni gözetler bunu hem alıcı hem verici olan herkesin evine almak zorunda olduğu Tele-ekran ile yapar.Ve iç parti üyeleri dışında kimse tele-ekranı kapatamaz.Ki uykuda bile-dolayısıyla bilinçaltında muhalefet farkedilebilsin. Hergün 2 dakikalık nefret yapılmak zorundadır. Duygusal ilişki yasaktır.Evlenmek ve çocuk yapmak sadece partiye yeni üyeler kazandırmak içindir.Kitaplar partinin yönetimindedir ve bazı düşünürler haricinde diğerlerinin bir önemi kalmamıştır. 

Kimileri bunu hükümete benzetiyor.Mutlaka hükümetlere benzer yanları var.Ama bilmem asıl benzerlik dikkatinizi çekti mi? Fetö cemaat içinde benzer daha küçük ölçekli bir yapıya sahipti.Totaliterizmi ve tehlikesinin boyutlarını ,Bu tür yapıların yaptıklarının hiçte küçük şeyler olmadıklarını hepsinin sistemli bir döngü olduğunu anlamanız için okumanızı isterim.

Ben sıkıcı anlattığımı biliyorum ancak her yorum kişinin kendi birikimi ile şekillenir.Sizler oldukça farklı düşünceler ile okumuş yada okuyacak olabilirsiniz.Kitap oldukça kolay okunuyor.Okurken hayal ettiriyor.Ardından düşünmeyi sorgulamayı sağlıyor. Yukarıda yazdığım örnekteki tek bir kısım dışında çok çok beğendiiğim bir kitap oldu. Okuyanlar veya bu yazıdan sonra okuyacaklar varsa yorumlarınızı mutlaka bekliyorum iyi günler.


Not: Bundan sonra kitap yorumlarımın sonuna kitap puanı koyacağım.Anlamlarını sağ tarafta okuyabilirsiniz :)

Devamını Oku>

18 Nis 2017

Fİ | iZLEMELİ Mİ?

18 yorum

Merhaba efendim.Bugün nasılsınız? Ben iyi sayılırım şu günlerin gerginliğini üzerimden atmaya çalışıyorum. İyi olacağım,olacağız inşAllah. Aslında bugün 1984 yorumu yazacaktım.Ama kitabın yorumu da kitap kadar zor olduğu için önümüzdeki yazılardan birinin konusu olacak. 

Onun yerine okuması da izlemesi de çok çok kolay olabilecek hatta çerez sayılabilecek bir konu seçtim: Fİ!

Akilah Azra Kohen'in çok satan üçlemesinin ilk kitabı olan Fi bugünlerde sadece internette-puhu tv'de- yayınlanmak üzere diziye uyarlandı.Her ay 3 bölüm şeklinde ilerleyen dizi 1 sezonda 13 bölüm olması planlanmış.Bu günlerde 4/5/6 bölümleri yine puhu tv üzerinden izlenebilir.

Dizinin PR'ı çok iyi yapılmıştı.Malum sözlüğün beğenmeme timi bile bu dizinin çok iyi olduğunu yabancı dizi seviyesinde olduğunu yazmışlardı. Herhalde ilk defa sansürsüz türk dizisi görmeleri bu yanılgıya düşmelerine neden oldu. Yanılgı dediysem kötü dizi demedim. Kesinlikle sürekli tekrara düşen,yarısının bakışmalarla geçen türk dizilerinden çok çok ileride ancak dünyaca ünlü dizi seviyesinde değil. Zaten bu konuda da ilk değiller.Canını sevdiğimin Leyla ile Mecnun'u yada Behzat Ç. bunu sansür varken hemde televizyonda yapmamışlar mıydı? 

İtiraf edeyim ilk kitabın bir kısmını okuyup sıkılınca bırakmıştım.Sürekli Can Manay'dan bahsediliyordu sanki. Çatlayan tohumlar metaforu iyi hoş ama bu tohumların çatlamasının yolu zenginlikten geçiyor bende bu kısmı sevemedim. Ayrıca yoğun cinsellik vardı ki bence okuyucuyu çekmek için kullanılmış. Açıkçası iyi bir kitap olduğunu düşünmüyorum. 

Entrika ✓

Aşk üçgeni-dörtgeni-beşgeni ✓

En fakirinin bile lüks yaşam yaşaması ✓

Sözde entelektüel karakterler ✓

Eee uzun bakışmalar ve sansürsüz olduğu için cinsellik sahneleri dışında bu bildiğin klasik türk dizisi. Dolayısıyla merak edene engel olmayayım. Ama ben izlemeyeceğim. Black mirrorun bir sezonunu izlememiştim onu buna yeğlerim. 

İllaki Türk dizisi izlemek istiyorsak eski Türk dizilerini ve baba candır gibi dizileri çok seviyorum. Size de öneririm. 
Devamını Oku>

17 Nis 2017

BİLEMEDİM

18 yorum
Ne yazacağımı hiç bilemedim sayın okuyucu.Sadece geri döndüm ve yaşadığım her şeyi yazmaya karar verdim.Sağlıcakla kalınız...

Devamını Oku>

17 Mar 2017

AKLIMI KAYBETTİM. HÜKÜMSÜZDÜR.

12 yorum
Merhaba bu yazıyı okuyan ey şahsı muhterem, ey sahşı muhteşem. Nassın? 

Benim stilimle-en azından blogda kullandığım stilde - olmayan bir şekilde başlayan bu yazı size halimi arz etmek için yazılmıştır. 

Baydı biliyorum artık ben bir süre yokum. Belki hiç dönmem minvalinde yazılardan. Ama benimde bir blogcağızımdan başka yazacak yerim mi var. Kendimi okunduğuma ikna edip yazıyorum. O yüzden kusura bakmayın emi. 

Aslında size anlatmak istediğim öyle olaylar var ki. Hayatımda uzun zamandır var olmayan ekşın ve atraksiyonu bol olaylar. Ama anlatamam ı-ıh olmaz. Mahremiyet sınırlarını aşar maalesef. Belki uygun bir şekilde anlatabileceğim bir yol bulursam :) 

Sadece çok kötü olarak değerlendirilse de benim için milat olan, ilk defa kendimle gurur duyduğum bazı olaylar oldu. Kendimi keşfettim. O yüzden huzurluyum. Bunu bilin. Ve toparlamak için süreye ihtiyacım var. Yazamıyor ama okuyorum. 

İşte böyle sayın okuyucu. Her kimsen ve nerede okuyorsan, seviyorum seni. Ve bu kafam kadar karışık yazımı okuduğun için sana bir şarkı armağan ediyorum. Sağlıcakla kalın

Devamını Oku>